Pět světoznámých vinic a čím jsou tak výjimečné
Ve světě vína existuje několik jmen, která po vyslovení milovníkům vína rozbuší srdce. Jde samozřejmě o názvy kultovních vinařství, ale v detailu také o pojmenování vinic nebo konkrétních vín s nimi spojených, případně o jména kousků země, na nichž vznikají světoznámá vína a která se leckdy stala poutními místy cest po vinařských oblastech. Od téměř každého vinaře se ostatně dozvíte, že „víno vzniká na vinici“ a právě tam. Každý z nich chce směřovat vaše kroky mezi vinohrady dřív, než začnete ve sklepě ochutnávat. Několik významných vinic si představíme na řádcích níž. Pohybovat se budeme protentokrát především ve Francii, ale zavítáme i do Německa a Itálie.
A kde jinde začít než u Romanée Conti, největší legendy. S kamenným křížem, který stojí na okraji pouhých 1,88 hektaru jedné z asi nejdražších zemědělských půd na planetě, se vyfotil nejeden návštěvník Burgundska a vesničky Vosne-Romanée. Z malé téměř čtvercové vinice Grand Cru ve svahu s jílovitou půdou a hnědým vápencem na první pohled žádná výjimečnost nesálá. Určitě ne v porovnání se spoustou vinohradů v blízkém okolí, podobně svažitých a stejně pečlivě obdělávaných. Ostatně tyto precizně vymezené terroiry Burgundska tvoří od roku 2015 součást světového dědictví UNESCO. Romanée-Conti si ale přesto udržuje jistou mystiku, podpořenou malou produkcí a nedostupností vín, a nepopiratelnou největší slávu. Celý vinohrad vlastní jediné vinařství, které se po něm i pojmenovalo. Každý keř původních místních klonů odrůdy Pinot Noir na této monopolní vinici je tak vzácný, že se dokonce stala před několika lety obětí pokusu o vydírání. Pachatel hrozil vinici otrávit a na důkaz dva keře zničil herbicidem. Byl však dopaden a později spáchal ve vězení sebevraždu. Vinice mnohokrát změnila majitele, od církve přes různé šlechtice až po dnešní rodiny Villaine a Leroy, a vydobyla si obrovskou prestiž a stratosférické ceny. Červená vína, která z jejích plodů vznikají, nabízí jemnost a eleganci v kombinaci s koncentrací a až neuvěřitelnou komplexitou. Znalci je považují za etalon kvality celého Burgundska a odrůdy Pinot Noir. Ostatně krásně to v jedné z knih, v tomto případě ne dětské, vyjádřil Roald Dahl: „Jen si přivoň! Nasávej ten buket! Ochutnej ho! Napij se! Ale nikdy se ho nepokoušej popsat! Takovou chuť nelze slovy vyjádřit! Pít Romanée Conti je jako mít současně orgasmus v ústech i v nose.“

Druhou zastávku si uděláme v Německu, konkrétně v zákrutech řeky Mosely. Vinice Sonnenuhr na druhém břehu proti obci Wehlen se rozkládá jižně až jihozápadně od řeky až ke stromům na vrcholu svahu v nadmořské výšce 110 až 300 metrů. Starým keřům na této strmé poloze svědčí i podloží devonské břidlice. Pohled je to krásný, a zde naopak od první chvíle tušíte, že ve sklence ochutnáte něco mimořádného. Zdejší ryzlinky patří mezi ty nejlepší v oblasti, tím pádem i v Německu, a nikoho pak už nepřekvapí, že i ve světě. Jsou to vína velmi dlouhověká, elegantní, šťavnatá, intenzivně ovocná a minerální, s kamenitými zemitějšími nuancemi a se „sexy“ aromatikou, která se prostě nikdy „neovoní“. Jsou skvělá v suché i sladší podobě. Vinice Sonnenuhr čítá více než 46 hektarů, hrozny na ní pěstuje ve větších plochách hned několik různých skvělých vinařství – za všechny třeba Reichsgraf von Kesselstatt, Markus Molitor, Schloss Lieser či Joh. Jos. Prüm. Vína tedy můžete vybírat s dotekem odlišných přístupů a v různých stylech. A navíc pořád najdete mnohá cenově dostupná pro běžné smrtelníky. Co z vinice dělá oblíbené místo návštěv? Kouzlo částečně stojí za původem názvu. Sonnenuhr v překladu znamená sluneční hodiny. Ty nechal na skále uprostřed svahu v roce 1843 vybudovat vinař Jodocus Prüm a zdůraznil tak historický význam místa.

S další vinicí se vrátíme do Francie a konkrétně na jih od Lyonu. Tady se na východním břehu řeky Rhôny nachází žulový kopec a vinařská oblast nazvaná Hermitage. Vinařsky je tak zásadní, že se o ní zmiňují Marcus Valerius Martialis či Plinius mladší staletí před tím, než se v jiných prestižních oblastech vůbec réva začala pěstovat. Na zdejších svazích rostou hrozny bílých odrůd Marsanne a Roussanne a vznikají z nich velkolepá vína, ale Hermitage je především zásadním domovem červené odrůdy Syrah, která zde dosahuje svých možná nejlepších výsledků. Celá apelace má jen 140 hektarů. V rámci už tak fascinujícího a relativně malého Hermitage získalo vyloženě kultovní statut víno Hermitage La Chapelle. V tomto případě nejde o název konkrétní polohy, ale značku původního vinařství Paul Jaboulet Aîné a dnes nového producenta Domaine de la Chapelle, s vínem pocházejícím z několika různých vinic (Bessards, Le Meal, Greffieux a Rocoules). Odkazuje k oblíbenému vinařskému poutnímu místu – kapli Saint Christophe. Existuje několik verzí legendy; podle jedné kapli nechal postavit zraněný francouzský rytíř Gaspard de Stérimberg, který zde pobýval od roku 1224 po návratu z křížové výpravy. Žil jako poustevník, odtud i název oblasti Hermitage, a vysazoval zde révu. Podle pravděpodobnějších verzí se jen usídlil v již existující kapli, ostatně jako mnoho dalších poustevníků ve staletích po něm. Ať tak či onak, Hermitage La Chapelle je plné, hluboké červené s přehršlí tmavého a lesního ovoce, kouře, bylinek a koření a velkým potenciálem zrání. Ale vyšplhat se na kopec ke kapli a porozhlédnout se po vinicích severní Rhôny se vyplatí i bez něj ve sklence.
Naše další kroky povedou do části Champagne zvané Côte des Blancs a malé obce s tisícovkou obyvatel Mesnil-sur-Oger, která je i přes nevelkou rozlohu epicentrem velkých šampaňských a naprosto ikonickým místem, pokud jde o špičkové Chardonnay. Přímo v srdci obce, jihovýchodně orientována a na ploše pouhých 1,84 hektaru půdy na křídě, se nachází vinice Clos du Mesnil. Jak již clos v názvu napovídá, je obehnána zdí, a to od roku 1698, kdy byla také poprvé osázena. Na dlouho se na ni zapomnělo, nové slávy se dočkala až v roce 1971, kdy ji zakoupili Rémi a Henri Krug, pátá generace významné vinařské rodiny. Původní záměr byl mít odsud kvalitní Chardonnay pro jejich hlavní víno Grande Cuvée, ale rok za rokem byly hrozny odsud natolik unikátní a jedinečně skvělé, že se nakonec rozhodli jinak. A tak poprvé v roce 1979 vzniklo víno čistě z této vinice a navíc vždy jen jednoho ročníku a jediné odrůdy. Významný odklon od tradice Champagne a především domu Krug – vždyť jejich Grande Cuvée tvoří všechny tři hlavní šampaňské odrůdy často třeba i z více než deseti ročníků a téměř dvou stovek různých vín – se rozhodně vyplatil. Clos du Mesnil je dnes považován za jedno z vůbec nejlepších šampaňských Blanc de Blancs. Vína jsou neuvěřitelně svěží a přitom vyzrálá, komplexní, až slaně minerální, s neuvěřitelnou finesou, bohatá, se strukturou a důraznými kyselinami a obrovským potenciálem zrání, ale i jasně rozeznatelným rukopisem Krugu. Víno zraje v jejich sklepích přes deset let, aktuální ročník je 2008, a nepřipravují jej zdaleka každým rokem, ale jen v těch špičkových. Obejít si celou vinici při návštěvě Mesnil-sur-Oger a nasát atmosféru lze jedině doporučit, každopádně je to o hodně snazší a levnější než ochutnat samotné víno. A možná díky specifickému mikroklimatu pochopíte, proč zde mají hrozny tendenci dozrávat o tolik dřív než v okolí. Krug už koneckonců musel opakovaně žádat o výjimku, aby mohl začít sklízet ještě před datem pro region povoleným. Není překvapením, že se jim povolení vždy dostalo.

Dnešní cestu za výjimečnými viničními polohami zakončíme v Itálii, v Piemontu v provincii Cuneo jihozápadně od Alby. Suché červené víno z odrůdy Nebbiolo z prudkých svahů, mezi kterými se v údolích převaluje mlha, se nazývá Barolo. Tohle víno má zvuk i prestiž a patří mezi to nejlepší, co Itálie dokáže vyprodukovat. V rámci celé oblasti ovšem najdeme jedno jméno a specifické cru, které poutá pozornost ještě větší. Cannubi je malý kopec přímo u obce Barolo a místní ho považují za rodiště Barola jako vína, nakolik ještě v polovině devatenáctého století bývalo spíše sladší a změnou přístupu a vinohradnických i vinařských technik se proměnilo do současné podoby. Historicky se jedná možná o vůbec nejstarší zmíněné specifické italské cru, na víně prokazatelně označené již v roce 1752. Všechno je zde tak nějak… akorát. Nadmořská výška, jihovýchodní expozice, klimatické podmínky a samotná půda. Celou oblast produkující Barolo lze v podstatě rozdělit na dvě části podle půdy, která převažuje. V jedné dominuje tortonská písčitá opuka a výsledkem jsou relativně jemnější vína, důraznější maskulinnější styl najdete na starším helvétském pískovcovém jílu. Na Cannubi se ideálně snoubí půdy obě a místo tak harmonicky ztělesňuje jak sílu, tak jemnost. Ostatně samotný název pochází z latinského connubio, manželství. Radost si nebudeme kazit tím, že samotné Cannubi se dále dělí na menší zóny zvané Boschis, Valletta, Muscatel, San Lorenzo a čistě Cannubi, vždy se svými specifiky a odlišnostmi. Hlavní charakter přetrvává ve všech. Za zmínku stojí i fakt, že převážná většina zdejších vinic je vedena v ekologickém zemědělství. A mimochodem i zdejší vinice, celá vinařská krajina oblasti Langhe-Roero a Monferrato, jsou součástí světového dědictví UNESCO. Pokud někdy do Barola vyrazíte, ideálně na podzim, vstaňte ráno co nejdřív a vyrazte do téhle vinice sledovat východ slunce.
Tento článek v plné verzi najdete v BARLIFE 115. Jednotlivá vydání i předplatné magazínu objednáte zde.
Michaela Doležalová: Za světlem
Ve volném čase hraje ráda fotbal a chodí na čundry. Je veselá, bystrá a pohotová. O své práci by dokázala mluvit hodiny. Zapáleně, poutavě. Rychle. Má vizi a chuť věci posouvat kupředu. Za světlem. Michaela Doležalová a Studio Jasna.
Den na kávové farmě
Zastavit se a vychutnat si šálek své oblíbené kávy je pro mnohé z nás součástí každodenního rituálu. Běžný den na kávové farmě je ale pro většinu lidí na míle vzdálenou představou. Farmáři a jejich zaměstnanci v různých koutech světa vynakládají obrovské úsilí, aby káva dosáhla té nejvyšší kvality. Pojďme se podívat, jak vypadá jeden den na kávové farmě třemi různými způsoby – v Etiopii, Nikaragui a Brazílii. Každá farma, každý farmář a každý region mají svou specifickou dynamiku, výzvy i radosti. Tyto tři příběhy vám přiblíží život lidí, kteří stojí za vaší kávou.
Ivo Jedlička: S chutí do toho
Mladý výtvarník s otevřenou myslí a pusou od ucha k uchu, kterému je práce koníčkem. Odpočinout si od ní de facto vůbec nepotřebuje. Dělá věci tak, aby mu dávaly smysl. Iva Jedličku jsme zastihli v prázdninové náladě na cestě mezi Boloňou a Muranem. Mluvil o hudbě, designu, o své zálibě v gastronomii a o tom, jak je důležité nebát se zkoušet nové věci.
Pivo: Svůj k svému? Nebo protiklady?
Autor jednoho populárního seriálu o autech a cestování nedávno publikoval srovnání, jak jsou na tom aktuálně jednotlivé evropské země s cenou piva. Rozdíly byly veliké, nejdražší piva autor shledal ve Skandinávii (pochopitelně, mají tam nevyšší spotřební daň).
Honza Všetečka: Obyčejné jídlo je svátkem
Sám o sobě tvrdí, že je kluk z vesnice, přitom projel kus světa, vařil v top restauracích a nakonec dobyl Prahu vepřovými oušky s křenem. Honza Všetečka vede kuchyni U Kalendů, přes rondon si obléká kostkovanou řeznickou košili a chvílemi se cítí být víc zemědělcem než kuchařem. To proto, že zná své kořeny – a čerpá z nich inspiraci pro jídelní lístek i pro život. V rozhovoru jsme si povídali o jednoduchosti bez kudrlinek a spoluhře v týmu, o vnitřnostech a telecím brzlíku, ale taky o knedlíku pod duchnou a o jídle, které utváří nás i naši českou kulturu.
Drinkologie: Tři prázdné stránky - Fish House Punch
„Nikdo přesně neví, kde, kdy nebo kdo vynalezl punč,“ píše hned zpočátku své knihy Punch koktejlový historik David Wondrich. Nelze na nikoho jasně ukázat prstem, spíše můžeme historii jen skládat jako jednotlivé kousky mozaiky. Přesto nalezneme i takové zástupce této skupiny nápojů, u nichž můžeme být relativně konkrétní. Například se můžeme zatoulat do pánského klubu, kde ústředním tématem není politika ani jiné společenské či kulturní záležitosti, nýbrž rybaření a v prvé řadě hlavně pití punče. Kde se tedy vzal onen pravděpodobně nejslavnější punč všech dob? Z čeho se skládal a koho ohromil?
Martin Žampach: Design, jako když tiskne
V poslední dekádě se zaměřil na využití 3D tisku. Baví ho zkoumat a rozvíjet možnosti aditivních technologií, v nichž vidí velký potenciál do budoucna. Odjakživa tíhnul k práci s materiály beze zbytku, přičemž pro něj hrají klíčovou roli udržitelnost a lokálnost. Povídali jsme si s průmyslovým designérem Martinem Žampachem.
Koktejly: Vstupte do světa umami
Umami – pátá chuť, povyšující nejen pokrmy, ale i koktejly na zcela novou úroveň. Zkuste si vybavit ten bohatý, lahodný pocit, který se vám rozlije po jazyku, když ochutnáte dobře vyzrálý sýr nebo šťavnatý steak. A teď si představte, že tento pocit můžete zakusit i ve sklenici. Umami koktejly nejsou jen hrou s chutí – jsou o vytváření překvapivé a okouzlující hloubky a komplexity. A právě v této oblasti se rodí malá tajná zbraň moderní mixologie – umami přísady jako miso, houby či dokonce uzené maso se stávají hvězdami barmanského umění. Speciálně připravené bittery nebo umami ingredience aktivují naše glutamátové receptory, a vytvářejí tak vyváženější a uspokojivější chuťový zážitek. V čele této revoluce stojí inovativní výtvory předních barmanů, jako je Truffle Martini v newyorském baru Dante, které obsahuje vodku infuzovanou lanýži a omáčku z lanýžového oleje, nebo kouřový twist Shiitake Negroni z londýnského Tayēr + Elementary, který se nese v duchu shiitake-infuzovaného Campari. Zimní inspiromat vám představí čtyři barmany, čtyři drinky a jedno téma: umami koktejl.
Rumové destinace: Mauricius
Mauricius, oficiálně Mauricijská republika, je ostrovní stát v Indickém oceánu proslulý nejen svými nádhernými plážemi a bujnou vegetací, ale také výrobou kvalitního rumu. Ostrov se nachází asi 2 000 km od jihovýchodního pobřeží Afriky. Leží východně od Madagaskaru, je součástí souostroví Maskarény a má přibližně 1,2 mil. obyvatel.
Naturhotel Forsthofgut: V náruči lesa
Na úpatí tyrolských Alp, kde se ticho lesa prolíná se šuměním horských potoků a dechberoucí výhledy sahají až k zasněženým vrcholkům, stojí hotel, který je více než jen místem k přenocování. Naturhotel Forsthofgut, ležící v malebné vesničce Leogang, představuje příběh jedné rodiny, která zasvětila svůj život snaze o harmonické spojení člověka s přírodou. Co však činí tento hotel opravdu výjimečným, je jeho hluboký respekt k okolní krajině a historie, která sahá stovky let nazpět.
Čtyři vinařské rodiny, které formovaly historii vína
Dokážete si tipnout nejstarší dodnes fungující firmu v Německu? Nachází se na Mosele v obci Kröv a je to jedno z nejstarších vinařství v Evropě. První písemnou zmínku o jeho vinicích najdete už v roce 862. Podnik Staffelter Hof rodina založila roku 1447 a předává si ho dodnes, tedy už více než dvacet generací. Během těch dob se jistě nejednou proměnil styl vín, používané odrůdy i technologie, přesto jde o úctyhodnou historii!
Foodpairing: 1 + 1 = 3
Párování jídla a nápojů je především uměním, nikoliv vědou. Úspěch v této oblasti nemusí být vždy okamžitě zřejmý; spíše vychází z experimentování a hledání té správné cesty. Moderní česká gastronomie, která se neustále vyvíjí, přináší řadu nových možností, jak překročit tradiční normy, a to jak na poli kulinářském, tak barmanském. Stále však obecně platí, že klíčovým prvkem, který ovlivňuje naše chuťové vnímání, je aroma. Lidský čich dokáže rozpoznat více než 10 000 různých vůní a při párování pokrmu a nápoje může být aroma, které vnímáme v drinku, rozhodující pro to, jak vnímáme chuť samotného jídla. Na našem vzrušujícím experimentu se tentokrát podíleli šéfkuchař Mirek Vykysalý z restaurace Ūvoz a barman Jan Budil z baru Forbína, z jejichž spolupráce vzešlo tříchodové menu povýšené o originální koktejly. A vy si to nenechte ujít: 1 (jídlo) + 1 (drink) = 3 (nová hodnota).
Pivní jistoty a pivní překvapení
Porouchala se mi doma pivotéka. Než jsem byl schopen zařídit nápravu, bylo nutno přijmout dočasné havarijní opatření v podobě přemístění archivních kousků do náhradní lednice. Jenže ta nebyla dost velká. Co teď?
Timut: pepř ze svahů Himálají
Obyvatelé Okinawy, nejjižnější prefektury Japonska, jsou známí svou nebývalou délkou života a nízkým rizikem nemocí spojených s věkem. Jejich návod na dlouhý věk spočívá mimo jiné v pestrém využití bylin, koření a ochucovadel, které dodávají jejich jídlům jedinečný charakter a zároveň disponují léčivými vlastnostmi. Jeden z takových pokladů přírody představuje pepř timut původem z Nepálu, kde divoce roste na svazích Himálají. Tento nepálský pepř vytváří na jazyku jemně brnivý a znecitlivující dojem a vyznačuje se charakteristickou grapefruitovou chutí, která stojí za prozkoumání. Připojte se k nám na cestě za odhalováním tajemství klíčové ingredience nepálské, bhútánské a tibetské kuchyně!
Rozhovor: John Gakuru
John Gakuru je osobnost, která zanechala stopu na několika kontinentech. Ve světě lihovin jej považují za skutečnou autoritu. Jeho životní cesta je příběhem neúnavného průkopníka: začala v Keni, pokračovala v Anglii i přes Austrálii a nedávno ho zavedla až do Los Angeles. Od svých začátků jako manažer prestižního baru LAB v londýnském Soho, kde byl svědkem znovuzrození klasických koktejlů, až po roli globálního ambasadora brazilské značky Sagatiba Cachaça, se Johnovi podařilo z malých výrobců vytvořit celosvětově uznávané značky. Dnes je též spoluzakladatelem společnosti Coruscent Co., která se zaměřuje na zlepšování míst a produktů, s nimiž přichází do kontaktu. V našem rozhovoru s námi John sdílel své jedinečné zážitky, hluboké znalosti a vizi budoucnosti lihovarnictví, kterou sám pomáhá utvářet.
Koktejly: Kávová kolekce
Pro mnoho z nás představuje káva neodmyslitelnou součást našich každodenních rituálů. Ať už si tedy vychutnáváme ranní šálek, nebo relaxujeme s kávou po večeři, její chuť nás provází celým dnem. Kromě tradičního podávání však káva exceluje i v kreativních koktejlech. Přestože byla objevena před více než 900 lety v Etiopii, první skutečně proslulý kávový koktejl Irish Coffee vznikl podle známého příběhu až ve 40. letech v rukou Joea Sheridana, mladého kuchaře z irského pobřeží. Kombinace kávy a alkoholu nabízí nespočet variací. Whisky a rum se nejlépe pojí s tmavou kávou a silnými chutěmi, zatímco gin a tequila ladí s jemnějšími, květinovými tóny. Možností je tedy mnoho, ale při tvorbě kávového koktejlu je klíčové dodržovat jednu zásadní radu: nikdy nepoužívejte více alkoholu než kávy a držte se poměru jedna ku jedné. Žádná složka tak nepřebije tu druhou. Inspiraci nemusíte ani tentokrát hledat daleko – tři námi vybraní barmani a jeden barista se vám představí právě prostřednictvím svých originálních kávových výtvorů.
Drinkologie: Smrtící životabudič - Corpse Reviver #2
Představte si dobu, kdy neexistovaly žádné aspiriny, brufeny, vyprošťováky či jiné šumivé nápoje s extra obsahem vitamínu C. Lidé přirozeně hledali zaručený lék na kocovinu, zvlášť pokud předešlý večer vypili láhev šampaňského. Oněch kombinací, které měly přinášet jednoznačnou úlevu, byste našli celou řadu. Například Antifogmatic vás zbavil pomyslné mlhy předešlého dne, Eye-opener vám spolehlivě vyčistil zrak, Morning Glory zase proměnil zdánlivě nepříjemné ráno v radostnou událost. A právě vedle nich stojí celá kategorie nápojů, která dovede zažehnout jiskru dokonce v už vyhaslém těle.
Foodpairing: Umění kontrastu a harmonie
Už jste se někdy zamýšleli nad tím, proč některé ingredience tvoří dokonalou harmonii, zatímco jiné se k sobě nehodí? Tajemství tkví ve společných aromatech, která spojují chutě do jedinečného celku. Překvapivě je totiž až 80 % našeho chuťového zážitku utvářeno právě čichem. Úspěšné párování spočívá v nalezení rovnováhy mezi jednotlivými složkami koktejlu a chutěmi připravovaného pokrmu. Zpravidla totiž pozvedne zážitek z obou, a právě proto má smysl se o něj pokoušet! Ať už pořádáte brunch, nebo formální večeři, ujistěte se, že každé sousto a doušek jsou dokonale spárovány. Výsledný dojem na hosta za to stojí a možná bude důvodem k jeho další návštěvě. Tentokrát vás vezmeme na cestu za hledáním vyvážených kombinací, na níž se pod vedením šéfbarmana Jana Jančara a šéfkuchaře Michala Horvátha snoubí tříchodové menu s nejen vizuálně promyšlenými koktejly.
Větrník, nebo pivo?
Úroda nových podniků zasáhla v posledních měsících spíše Prahu. Vinohrady se tak pyšní asijským bistrem Mi I’m, v centru otevřela italská restaurace Farina a Letná se může chlubit tapas barem Tapárna. A také jsme se dočkali otevření koktejlového baru Forbína! Z níže uvedených novinek pak vyplývá, že sladkého a piva není nikdy dost. Čemu dáte přednost?
Z Londýna do Berlína: „Amaro Bar“ ovládne barový hotspot na BCB!
Jedním z klíčových témat, které se pevně usadilo ve světě barové kultury, je kategorie Low & No (nízkoalkoholické a nealkoholické nápoje). Loni se tento trend poprvé představil na BCB v podobě vlastního barového hotspotu. Letos se na výstavišti objeví znovu – tentokrát v režii týmu londýnského „Amaro Baru“.
Daniel Juráš: Cílem není být nejlepší, ale neustále se zlepšovat
Nejprve zvažoval studium matematiky, nakonec ho uchvátila kuchařina. Po gymnáziu si proto vypůjčil peníze a odletěl do Londýna, aby získal diplom na prestižní kuchařské škole Le Cordon Bleu. Domů si přivezl také sebedůvěru a rozhodnutí vařit profesionálně. Došel, kam chtěl! Šestadvacetiletý Daniel Juráš působí jako šéfcukrář v michelinské restauraci Koks, která přes léto servíruje zážitky v Grónsku a dává hostům ochutnat kulturní rozměr gastronomie. Pro co si jede kuchař na kraj světa a jakou roli sehrává tým v kuchyni, která se zodpovídá drsné přírodě?
Bergamot: Citrus plný možností
Narazíte-li na čerstvý bergamot, neodcházejte bez něj domů. Tento aromatický poklad ukrytý v srdci Středomoří představuje více než jen citrusový plod. Ačkoli je méně známý než jeho příbuzní, bergamot se pro své jedinečné vlastnosti a množství využití, které z něj činí cennou komoditu, stal nepostradatelným nejen ve světě parfémů a čajů. Jeho výrazná chuť může dodat zajímavý rozměr dezertům, zmrzlinám či koktejlům. Díky intenzivní, svěží a nezaměnitelné vůni bergamot představuje unikátní přísadu kosmetických produktů a pro své harmonizující účinky našel uplatnění také v aromaterapii. Bez ohledu na to, zda ho použijete v kuchyni nebo v péči o tělo, bergamot je jistě tím, co stojí za vyzkoušení.
Rumové destinace: Venezuela
Venezuela, celým názvem Bolívarovská republika Venezuela, se rozkládá na severním pobřeží Jižní Ameriky. Skládá se z pevniny a řady ostrovů v Karibském moři. Při své třetí cestě do Ameriky zde v roce 1498 přistál Kryštof Kolumbus, přesněji v deltě řeky Orinoko. V současnosti by mohla být turistickým rájem, ale zemi sužují významné ekonomické problémy. Naštěstí se zde i tak vyrábí výborný rum.
Bar Convent Berlin 2024: Zaměření na Whisk(e)y!
Ať už whisky, nebo whiskey, na Bar Conventu v Berlíně letos Spirit of Honor nepochybně vzbudí pozornost. Stejně jako v minulém roce bude i letos k dispozici speciální barový hotspot s přidanou vzdělávací zónou – „BCB Whisk(e)y Embassy“. Návštěvníci budou mít navíc příležitost znovu objevit jedinečné chutě tohoto nápoje díky známému barovému týmu.
Koktejly: Na low-no scéně
Životní styl se v čase proměňuje stejně tak, jako se mění móda, technologie a společenské normy. Dnes k preferencím stále větší skupiny lidí patří zdravý způsob života, udržitelnost a minimalismus. Počet spotřebitelů, kteří abstinují nebo omezují konzumaci alkoholu, roste, mileniálové pijí méně než tzv. baby boomers nebo generace X. Tato skutečnost se samozřejmě promítá do koktejlových menu úspěšných barů a restaurací. Dnešní „low-no“ koktejly jsou vyráběny se stejnou péčí a pozorností jako jejich alkoholické protějšky. Už dávno nejde o přeslazené nápoje plné džusu a cukru! Existuje naštěstí mnoho možností, jak zaplnit mezeru, která zbyde, když se z rovnice odstraní alkohol. Navíc tyto nápoje plní v podniku důležitou roli. Snižují tzv. fear of missing out neboli strach, že vám něco uteče, a umožňují zákazníkům vynechat alkohol bez společenského tlaku. Pokud vám trend low & no dosud unikal, vězte, že toto je teprve začátek.
Smutné konce, veselé začátky
Na tomto místě vás pravidelně informujeme o podnicích, které otevírají. A nejinak tomu bude i tentokrát, krátký úvod bych však chtěla věnovat vzpomínce na ty, které naopak nedávno zavřely. Řeč je o brněnském koktejlovém baru Jekyll & Hyde, pražské středomořské restauraci La Bon, vršovickém Ansámblu či vinohradském Ragazzi Pizza Baru. Zavírat bude též Taro, ovšem to čeká stěhování ze Smíchova na novou adresu. A teď už k těm, které září novotou.
Rozhovor: Tural Hasanov
Charakterizuje ho neutuchající vášeň k nápojům. Jako nesmírně nadaný mixolog už vytvořil spousty vlastních koktejlů, v nichž rád objevuje stále nové chutě, a dává si záležet i na uměleckém vyznění svých výtvorů. Práce Turala Hasanova zavedla do prestižních podniků a hotelů na různých místech světa, například do nejvýše umístěné restaurace a baru na světě v dubajském Burdž Chalífa ve 124. patře, kde v podniku At.mosphere zastával pozici nápojového manažera. V našem rozhovoru se rozpovídal nejen o svých barmanských zkušenostech a autorských publikacích.
Drinkologie: Národní hrdina - Caipiriñha
Zdánlivě primitivní a zároveň smrtelně nebezpečný. Takový je národní koktejl Brazílie i jeho účinky, když si jej zamilujete až příliš. Stačí si jen vybavit tento osvěžující drink, v němž se pohybují temně vyhlížející kusy limetek, které sem tam vykouknou nad hladinu podobně jako místní krokodýli. Jaký je ovšem příběh známého brazilského klenotu? Jak se stal nedílnou součástí identity celého národa? A lze jej vůbec považovat za svébytný a dostatečně inovativní koktejl?
Foodpairing: Ahoj, léto!
Kdy jindy si můžeme tolik užívat hojnosti čerstvých surovin a experimentovat při objevování nových kombinací chutí a vůní než v nadcházející teplé a slunečné části roku. Menu i koktejly námi vybraného šéfkuchaře i šéfbarmana hrdě obstojí samostatně, ovšem teprve jejich spárováním se otevírají všem smyslům nové obzory. Párování jídla s pitím je bezesporu způsob, jak umocnit zážitek z obojího. Až se letošní léto přihlásí o slovo, nejbližší vodní plocha nebude na dosah a vy dostanete chuť na něco opravdu osvěžujícího, vězte, že potřebujete letní koktejl Štěpána Šimánka. A budete-li chtít o letním večeru pohostit vzácnou návštěvu, připravte jí k míchaným drinkům rovnou celé tříchodové menu Igora Chramce. Počítejte však s tím, že návštěva nebude chtít odejít.
Diego Loret de Mola: Pisco je nejautentičtější destilát na světě
Diego Loret de Mola opustil Peru před téměř 40 lety, kdy se kvůli studiu odstěhoval do Spojených států amerických. A už zde zůstal. Spojení se svou rodnou zemí však nepřerušil. Dokonce si předsevzal, že peruánskou kulturu zviditelní po celém světě, a to prostřednictvím vlastní značky BarSol Pisco. Během jeho pražské návštěvy jsme se Diega zeptali nejen na jeho značku, ale také na tu nejzásadnější otázku týkající se původu pisca.