Jak voní štěstí?

Stanislav Harciník

Přemýšleli jste někdy, jak voní štěstí? Uvažovali jste nad tím, jak může aroma, zvuk nebo vizuální stimulace ovlivnit chuť koktejlu nebo jídla? Dumali jste někdy nad tím, jak vytvořit vůni nebo příchuť, která by se hostovi mohla vrýt do dlouhodobé paměti stejně jako do chuťových pohárků?

Když host pije koktejl, popíjí čaj nebo si vychutnává jídlo, jeho smysly pracují na plné obrátky. Všechno, co konzumuje, prochází multisenzorickým procesem. Vnímání chuti se generuje informacemi přenášenými do mozku každým z pěti smyslů. Z toho důvodu si mozek, když ochutnáme něco známého, nevybaví pouze chuť, ale i vzpomínky, které zahrnují vůni, prostředí, texturu a zvuk, jež si spojujeme s konkrétní chutí.

Původní úvahu o tom, jak mohou smysly ovlivňovat naše pocity, zkušenosti a dokonce i paměť, napsal spisovatel Marcel Proust, kterého kritici považují za jednoho z nejvlivnějších autorů 20. století. Ve své knize „Remembrance of Things Past“ se věnuje termínu „nechtěná paměť – živé prožívání událostí z minulosti“, fenoménu vzpomínky vyvolané vůní, dotykem nebo dokonce zvukem.

Rád bych vám představil vědecké studie v oblasti vnímání chutí a aromat v souvislosti s konzumací jídla či nápojů, tedy z odvětví neurogastronomie a gastrofyziky. Právě tyto disciplíny nám mohou pomoct najít odpověď na stanovenou otázku. Zmíněné studie sledují nejen způsob, jakým na něco reagujeme při konzumaci, ale v hlubší analýze se zaměřují i na kognitivní stav a účinky multisenzorických zážitků ovlivňujících samotnou paměť.

Jsou experimentální, ale zároveň se téměř všechny zakládají na vědomostech z oblasti kognitivní neurovědy, experimentální psychologie, behaviorální ekonomie, designu nebo marketingu.

Na samém počátku zmíněných studií stála spolupráce vlivných odborníků z mnoha rozdílných oblastí. Zajímali se o to, jak a proč, a zároveň zkoumali metody, které by mohly jednotlivcům pomoct k mnohem lepšímu životu. To je to, co všichni v našem řemeslu (pohostinství) děláme: snažíme se, aby měli neznámí lidé mnohem šťastnější život. Zmínění odborníci toužili zlehčit život především lidem trpícím poruchou příjmu potravy, rakovinou, Alzheimerovou chorobou nebo cukrovkou. V případě diabetiků jde o osoby, které nemohou plně vnímat sladké chutě, lidé s Alzheimerovou chorobou si zase často ani nevzpomenou, že by se měli najíst, a v mnoha případech mohou být následky přímo fatální. Dokonalým příkladem jsou i onkologičtí pacienti, kteří trpí mnoha vedlejšími účinky chemoterapie, jako je dojem chuti železa při konzumaci jakéhokoli jídla v době, kdy probíhá léčba. Vzhledem k tomu, jak je výživa při rakovině důležitá, se odborníci snaží najít způsob, jak pacientům pomoct přijímat živiny, které potřebují, aby se uzdravili.

Tyto poznatky se navíc hodí i lidem v marketingu. Příkladem za všechny budiž reklama na různé čokoládové výrobky – v mnoha z těchto reklam se objevují prvky, které připomínají hladkost a hedvábnou strukturu. Takové reklamy vznikají se záměrem vyvolat obraz krémového a sladkého produktu.

Představte si, že by existoval způsob, jak by firmy díky této znalosti mohly snížit obsah cukru ve výrobcích a zároveň by jim zachovaly radost, kterou spotřebitelům přináší. Produkt by už nebyl tak nezdravý, ale chuťový profil by se v očích konzumenta nezměnil. Skvělým příkladem může být i kreativní proces s koktejlem. Obsahoval by ingredience, které se nejčastěji používají při dané příležitosti v životě téměř kohokoli z nás. Ideální vzpomínkou či způsobem, jak „cestovat v čase“, bude myšlenka na rodinnou snídani, kdy se podává spousta vynikajícího jídla, všude je příjemná vůně a společně se u stolu smějeme s našimi nejbližšími. Zkuste si to představit. Na okamžik zavřete oči a pokuste se vzpomenout si na takovou snídani. Všechny ty čerstvé plody, jogurt a mléko, nesmí chybět ani hladký nasládlý chléb s máslem. Co říkáte? Přenesli jste se aspoň na okamžik do jiné dimenze?

Takto se dostáváme k tomu, čemu se říká multisenzorický proces. Dojem chuti a pocitu se generuje informacemi, které mozek přijímá pomocí smyslů. Proto když ochutnáme něco známého, mozek nevyvolává jen chuť, ale přináší i vzpomínky, které zahrnují vůni, okolí, texturu a zvuk, které jste si spojili s vychutnáváním konkrétní chuti.

Smyslový zážitek spojuje všechny informace od smyslů a zároveň tvoří tzv. smyslový obraz. To znamená, že na vnímání mají vliv všechny smysly a jediný smysl může zlepšit nebo dokonce vytvořit zážitek u jiného smyslu, a to je něco, čemu říkáme křížová senzorická interakce.

Bavíme se především o zážitku s nápoji, podívejme se tedy na každý smysl zvlášť a na to, jak funguje v kombinaci s chutí a jejím vnímáním.

Zrak:

První věc, která se dostává do mozku, je vizuální reprezentace – to, co přinášejí oči. Může samozřejmě ovlivnit i ostatní smysly.

V roce 1993 byla v časopise Journal of Food Science publikována studie, v níž lidé jen obtížně identifikovali chutě nápojů, když měly „nesprávnou“ barvu. Nápoj s chutí třešní obarvený na oranžovo lidé označovali jako nápoj s chutí pomeranče, vzorek s toutéž chutí obarvený na zeleno zase popisovali jako citronový.

Barva může ovlivnit nejen vnímání chuti, ale i její rozpoznání – příkladem může být balíček cukrovinek Skittles. Barvy zde představují i jednotlivé chutě produktu: zelená – kyselá, červená – sladká. Zajímá vás toto téma? Vyhledejte si teorii „přenosu senzací“, kterou definoval klinický psycholog Louis Cheskin. Jde o jeden z nejpoužívanějších marketingových triků při vnímání chuti.

Sluch:

Další (v souvislosti s vnímáním chutí asi nejpodceňovanější) smysl je sluch. Jeden z nejpřekvapivějších experimentů souvisejících se zvukem se týkal bramborových lupínků. Výzkumníci dali účastníkům sluchátka, která přehrávala různé zvuky a frekvenci křupání, když jedli. Jakmile účastník dojedl balíček, měl dojem, že výrobek, přestože obsahoval mokré lupínky, byl čerstvý a křupavý. Toto způsobily zvuky. Zdá se vám to šílené? Čtěte dál. Představte si překvapení subjektů studie, když místo křupání lupínků slyšeli zvuk praskajícího skla.

Báječným příkladem je společnost British Airways. Asi víte, že když člověk letí letadlem, vlivem hluku a tlaku má potlačené vnímání a dokonce i pocit chuti. Společnost začala zlepšovat stravovací proces pasažérů tak, že jim dávali sluchátka, v nichž mohli poslouchat hudbu přímo spojenou s typem jídla, které jedli.

Hmat:

Další smysl, který může podvědomě ovlivnit chuť, je hmat. Ale nezapomeňte: hmat je i kontakt s našimi rty a dokonce i s jazykem, proto nás mohou zaskočit rozdílné struktury. Jednoduchým příkladem je situace, kdy člověk dostane příbor nebo lžíci s drsnějším povrchem. Host může mít takto pocit, že je pokrm slanější, aniž by si byl vědom příčiny. Naopak hladká a hedvábná struktura produktu může vyvolat sladší a krémovější tóny. Byl by to skvělý způsob, jak použít méně cukru, nebo ne?

Chuť:

Jak už bylo řečeno, barva, povrch nebo dokonce tvar produktu může mít vliv na naše vnímání chuti, takže se na ni moc nespoléhejme.

Čich:

Tento smysl se považuje za nejdůležitější, popisujeme-li chuť a jídlo. Když čicháme, ochutnáváme, zažíváme a vytváříme vzácné okamžiky.

Neustále hovoříme o důležitosti smyslů při konzumaci nápoje nebo jídla. Chtěl bych, abyste si pro lepší porozumění představili rozdílnou chuť čerstvých hranolků, nadýchaného muffinu, horkého grilovaného steaku nebo ten křupavý okamžik při jezení bramborových lupínků. A teď si představte, jak každé z těchto jídel rozsekáme v mixéru. Výsledné smoothie by se chuťově nejspíš podobalo původní formě, ale zážitek by se nikdy ani nepřiblížil.

Co myslíte? Znamenají tyto skutečnosti lepší budoucnost pro barmany a kuchaře a jejich práci s chutěmi, zážitky a vzpomínkami? Můžeme našim hostům s různými poruchami příjmu potravy poskytnout plnohodnotný zážitek?

Olfaktorický zážitek:

Poznejme komplexnější proces našeho smyslu čichu, tedy olfaktorický zážitek. Přesně z toho důvodu si kladu otázku, zda můžeme čichat štěstí.

Hlavním hráčem je mozek, jde-li o to, co si myslíme, jak se cítíme, jak reagujeme a co čicháme. Jednou z důležitých částí mozku je právě limbický systém. Jde o část mozku, která je zodpovědná za emoce, chování a paměť. Tato část se též podílí na naší schopnosti přežít a na zručnosti – na krmení, reprodukci a péči o naše potomky, na rozhodování o boji a útěku. Je také zodpovědná za vyšší mentální funkce, jako je učení se, tvorba paměti a potěšení z pití a jídla.

Olfaktorická žláza:

Jediná část mozku, která z něj vyčnívá a přijímá pocit čichu – receptory vůně. Vidění, zvuk či dotyk jsou interpretované smysly, ale olfaktorická žláza je přímý chemický receptor vůně a chuti, který analyzuje a kategorizuje vůni na základě našich zkušeností. Rozpoznává chemický vzor, který vás vrátí do chvíle ve vaší minulosti, kdy jste cítili radost, pohodlí nebo bolest. Paměť, která vás má ochránit nebo povzbudit. Nejstarší smyslový orgán (čich) je nesmírně důležitý; poskytuje nám první smyslový zážitek hned při narození.

Hipokampus:

Zpracovatelské centrum údajů vašeho mozku. Rozděluje nepotřebné a důležité informace – jde o klíč k přežití ve světě plném predátorů. Interpretuje též zpětnou vazbu od smyslů a je zodpovědný za epizodickou paměť.

Amygdala:

Jde o malou část mozku ve tvaru mandle, tzv. emocionální část. Je zodpovědná za emocionální paměť a za učení se na základě odměn a trestů.

Oronazální systém:

Aroma, které vnímáme čichem. A ještě zajímavější je, že máme dva způsoby vnímání vůní, nazývané oronazální percepční vůně (když vnímáme vnější aromata) a retronazální vůně. Druhá z nich je v této souvislosti zvlášť důležitá: vyskytuje se, když zrovna jíme a molekuly uvolněné z jídla se pohyby úst dostávají ze zadní části ústní dutiny do zadní části nosu. Jak tyto retronazální vůně fungují? Hned, jakmile jídlo přistane na jazyku, začnou pracovat sliny. Změní chemickou strukturu molekul a retronazálně tak vnímáme vůni trochu jinak.

Čich se při popisu chuti považuje za nejdůležitější. Jako lidé jsme schopni rozpoznat více než miliardu různých vůní, které jsou přímo propojené a kategorizované naším mozkem. Díky přesnosti olfaktorických receptorů a receptorů zápachu poznáme rozdíl mezi pomerančem, mandarinkou a grapefruitem. Přestože všechny tři druhy ovoce charakterizuje podobný chuťový profil (sladké, kyselé a hořké), aromatické molekuly našemu mozku umožňují rozlišit, o který z nich jde.

Významné orgány tohoto systému zahrnují jazyk, bradu, tvářové nervy, trpké a sladké pohárky a sliny. Nezapomeňte ovšem, že jazyk není jen částí, která je zodpovědná za chuť. Je to i největší orgán dotyku v ústní dutině. Má hladké a chlupaté papily, které reagují na jídlo, jež vstoupí do úst. Proto vnímáme nejen chuť, ale také teplotu, texturu a konzistenci jídla.

Jde-li o chuť, možná se ptáte, proč vám předkládám tolik struktur a procesů mozku, které nemají přímou souvislost s chutí, ale se zážitky. Důvodem je to, že chuť nezávisí jen na jazyku (ve skutečnosti na něm není závislá skoro vůbec), ale také na tom, co mozek dělá s informacemi, které získává od smyslů a primárně od čichu v podobě aroma.

Co tedy chuť ve skutečnosti je?

Tradiční definicí chuti je spojení chuti, která je centralizovaná v ústech a hrdle, a aroma, definovaného v podobě čichového systému. Pouze když tyto dva smysly spolupracují, dokážeme chuť vnímat. Lidé si o chuti běžně myslí, že to, co vložíme do úst a máme na jazyku, je hlavní součástí naší představy o aroma. Ale toto je chuť a chuťové pohárky.

Uveďme to na pravou míru. Jako příklad si představme různé druhy citrusů. Pokud bychom vnímali pouze chutí, nikoli jazykem, u každého z těchto citrusů bychom rozpoznali jen pětici rysů: že je to sladké, kyselé, hořké, slané a možná umami. To by bylo vše. Nic víc.

V čem je tedy skutečný rozdíl? V aroma. To je ono. Nezapomeňte se na aroma zaměřit, když vytváříte zážitek a chuťové kombinace pro vašeho hosta.

Jistě jste někdy byli nachlazení. Určitě jste při tom v nápoji či jídle necítili skoro žádnou chuť. Obecně řečeno by se dalo říct, že dostáváte méně vjemů kvůli ucpanému nosu. Nachlazení a ztráta čichu perfektně demonstrují, jak je aroma při definování chuti důležité. A teď si představte, že se vrátíte do toho prvního okamžiku, kdy jste ochutnali oblíbené jídlo nebo oblíbené pití. Všechny ty vzpomínky a pocity, které jste zažili, jen díky jedné jediné chuti, která u vás tu vzpomínku vyvolala. Je úžasné, jakým způsobem nás může vést naše vnímání chuti, smyslů a zážitků. Hlavně těch nezapomenutelných.

Co je nezapomenutelný zážitek? Je to souhra detailů, bez ohledu na to, jak nepodstatné se mohou zdát. Zážitek využívá a spojuje všechny vaše smysly a smysly vašich hostí. Je to jako kráčet po ulici, procházet kolem pekárny a cítit čerstvě upečený chléb a pečivo, takže se v myšlenkách ocitnete na návštěvě u prarodičů, případně jako sledování filmu s nádhernou památkou, kterou jste viděli na vlastní oči a dokonale si teď vybavíte, jak jste se cítili, když jste stavbu či objekt osobně navštívili. Nebo zvuk písně, kterou jste poslouchali, rozhlédli se poprvé kolem sebe, spatřili lásku svého života a uvědomili si, jak jste ve skutečnosti šťastní.

Všechny vaše vzpomínky vznikly prostřednictvím multisenzorického procesu. To znamená, že si nepamatujete jen přesný obraz nebo situaci ze své minulosti, ale též významné zvuky, vůně, textury a emoce.

Jak vytvořit nezapomenutelný zážitek?

Pro začátek: buďte u toho. Buďte přítomní. A když už teď víte, že konzumace je multisenzorický proces, musí se vše důkladně promyslet. Zahrnout všechny smysly. Takže nezapomeňte pečlivě vybrat hudbu a veškeré zvuky okolo hostů, design celého prostoru i jídel, pohostinnost a způsob, jakým k hostům přistupujete, jakým jim podáváte jídlo a hovoříte s nimi. Vytvořte tyto šťastné vzpomínky jen přidáním jedné speciální ingredience, která hostům později pomůže vyvolat správnou vzpomínku a spojit si ji s vaším jídlem nebo koktejlem.

Ale jak to udělat? Většinou je to jednoduché. Zeptejte se jich! Nebo si udělejte průzkum, můžete-li, jako nejlepší bary či restaurace s michelinskými hvězdičkami.

Jak mít šťastné hosty? Vytvořte pro ně tento zážitek a učiňte každou návštěvu nezapomenutelnou tím nejlepším způsobem. Napříště, až bude váš host jíst nebo pít někde jinde, známé vůně a chutě, které si osvojil u vás, ho budou nutit myslet na váš podnik a budou pokrm nebo koktejl spojovat s ním.

Princip zde tkví v detailech. Ne v detailech, které vidíme nebo si je uvědomujeme, ale v těch, které jsou před našimi zraky ve skutečnosti skryty, které doopravdy tvoří okamžik a emoci.

Jak krásný je svět lidské mysli a jak snadno se naše smysly dají ovlivnit nebo dokonce oklamat! A s touto znalostí teď budete nakládat jedině vy sami.

Tento článek v plné verzi najdete v BARLIFE 113. Jednotlivá vydání i předplatné magazínu objednáte zde


Michaela Doležalová: Za světlem

Michaela Doležalová: Za světlem

Ve volném čase hraje ráda fotbal a chodí na čundry. Je veselá, bystrá a pohotová. O své práci by dokázala mluvit hodiny. Zapáleně, poutavě. Rychle. Má vizi a chuť věci posouvat kupředu. Za světlem. Michaela Doležalová a Studio Jasna.

Den na kávové farmě

Den na kávové farmě

Zastavit se a vychutnat si šálek své oblíbené kávy je pro mnohé z nás součástí každodenního rituálu. Běžný den na kávové farmě je ale pro většinu lidí na míle vzdálenou představou. Farmáři a jejich zaměstnanci v různých koutech světa vynakládají obrovské úsilí, aby káva dosáhla té nejvyšší kvality. Pojďme se podívat, jak vypadá jeden den na kávové farmě třemi různými způsoby – v Etiopii, Nikaragui a Brazílii. Každá farma, každý farmář a každý region mají svou specifickou dynamiku, výzvy i radosti. Tyto tři příběhy vám přiblíží život lidí, kteří stojí za vaší kávou.

Ivo Jedlička: S chutí do toho

Ivo Jedlička: S chutí do toho

Mladý výtvarník s otevřenou myslí a pusou od ucha k uchu, kterému je práce koníčkem. Odpočinout si od ní de facto vůbec nepotřebuje. Dělá věci tak, aby mu dávaly smysl. Iva Jedličku jsme zastihli v prázdninové náladě na cestě mezi Boloňou a Muranem. Mluvil o hudbě, designu, o své zálibě v gastronomii a o tom, jak je důležité nebát se zkoušet nové věci.

Pivo: Svůj k svému? Nebo protiklady?

Pivo: Svůj k svému? Nebo protiklady?

Autor jednoho populárního seriálu o autech a cestování nedávno publikoval srovnání, jak jsou na tom aktuálně jednotlivé evropské země s cenou piva. Rozdíly byly veliké, nejdražší piva autor shledal ve Skandinávii (pochopitelně, mají tam nevyšší spotřební daň).

Honza Všetečka: Obyčejné jídlo je svátkem

Honza Všetečka: Obyčejné jídlo je svátkem

Sám o sobě tvrdí, že je kluk z vesnice, přitom projel kus světa, vařil v top restauracích a nakonec dobyl Prahu vepřovými oušky s křenem. Honza Všetečka vede kuchyni U Kalendů, přes rondon si obléká kostkovanou řeznickou košili a chvílemi se cítí být víc zemědělcem než kuchařem. To proto, že zná své kořeny – a čerpá z nich inspiraci pro jídelní lístek i pro život. V rozhovoru jsme si povídali o jednoduchosti bez kudrlinek a spoluhře v týmu, o vnitřnostech a telecím brzlíku, ale taky o knedlíku pod duchnou a o jídle, které utváří nás i naši českou kulturu.

Drinkologie: Tři prázdné stránky - Fish House Punch

Drinkologie: Tři prázdné stránky - Fish House Punch

„Nikdo přesně neví, kde, kdy nebo kdo vynalezl punč,“ píše hned zpočátku své knihy Punch koktejlový historik David Wondrich. Nelze na nikoho jasně ukázat prstem, spíše můžeme historii jen skládat jako jednotlivé kousky mozaiky. Přesto nalezneme i takové zástupce této skupiny nápojů, u nichž můžeme být relativně konkrétní. Například se můžeme zatoulat do pánského klubu, kde ústředním tématem není politika ani jiné společenské či kulturní záležitosti, nýbrž rybaření a v prvé řadě hlavně pití punče. Kde se tedy vzal onen pravděpodobně nejslavnější punč všech dob? Z čeho se skládal a koho ohromil?

Martin Žampach: Design, jako když tiskne

Martin Žampach: Design, jako když tiskne

V poslední dekádě se zaměřil na využití 3D tisku. Baví ho zkoumat a rozvíjet možnosti aditivních technologií, v nichž vidí velký potenciál do budoucna. Odjakživa tíhnul k práci s materiály beze zbytku, přičemž pro něj hrají klíčovou roli udržitelnost a lokálnost. Povídali jsme si s průmyslovým designérem Martinem Žampachem.

Koktejly: Vstupte do světa umami

Koktejly: Vstupte do světa umami

Umami – pátá chuť, povyšující nejen pokrmy, ale i koktejly na zcela novou úroveň. Zkuste si vybavit ten bohatý, lahodný pocit, který se vám rozlije po jazyku, když ochutnáte dobře vyzrálý sýr nebo šťavnatý steak. A teď si představte, že tento pocit můžete zakusit i ve sklenici. Umami koktejly nejsou jen hrou s chutí – jsou o vytváření překvapivé a okouzlující hloubky a komplexity. A právě v této oblasti se rodí malá tajná zbraň moderní mixologie – umami přísady jako miso, houby či dokonce uzené maso se stávají hvězdami barmanského umění. Speciálně připravené bittery nebo umami ingredience aktivují naše glutamátové receptory, a vytvářejí tak vyváženější a uspokojivější chuťový zážitek. V čele této revoluce stojí inovativní výtvory předních barmanů, jako je Truffle Martini v newyorském baru Dante, které obsahuje vodku infuzovanou lanýži a omáčku z lanýžového oleje, nebo kouřový twist Shiitake Negroni z londýnského Tayēr + Elementary, který se nese v duchu shiitake-infuzovaného Campari. Zimní inspiromat vám představí čtyři barmany, čtyři drinky a jedno téma: umami koktejl.

Rumové destinace: Mauricius

Rumové destinace: Mauricius

Mauricius, oficiálně Mauricijská republika, je ostrovní stát v Indickém oceánu proslulý nejen svými nádhernými plážemi a bujnou vegetací, ale také výrobou kvalitního rumu. Ostrov se nachází asi 2 000 km od jihovýchodního pobřeží Afriky. Leží východně od Madagaskaru, je součástí souostroví Maskarény a má přibližně 1,2 mil. obyvatel. 


Naturhotel Forsthofgut: V náruči lesa

Naturhotel Forsthofgut: V náruči lesa

Na úpatí tyrolských Alp, kde se ticho lesa prolíná se šuměním horských potoků a dechberoucí výhledy sahají až k zasněženým vrcholkům, stojí hotel, který je více než jen místem k přenocování. Naturhotel Forsthofgut, ležící v malebné vesničce Leogang, představuje příběh jedné rodiny, která zasvětila svůj život snaze o harmonické spojení člověka s přírodou. Co však činí tento hotel opravdu výjimečným, je jeho hluboký respekt k okolní krajině a historie, která sahá stovky let nazpět.

Čtyři vinařské rodiny, které formovaly historii vína

Čtyři vinařské rodiny, které formovaly historii vína

Dokážete si tipnout nejstarší dodnes fungující firmu v Německu? Nachází se na Mosele v obci Kröv a je to jedno z nejstarších vinařství v Evropě. První písemnou zmínku o jeho vinicích najdete už v roce 862. Podnik Staffelter Hof rodina založila roku 1447 a předává si ho dodnes, tedy už více než dvacet generací. Během těch dob se jistě nejednou proměnil styl vín, používané odrůdy i technologie, přesto jde o úctyhodnou historii!

Foodpairing: 1 + 1 = 3

Foodpairing: 1 + 1 = 3

Párování jídla a nápojů je především uměním, nikoliv vědou. Úspěch v této oblasti nemusí být vždy okamžitě zřejmý; spíše vychází z experimentování a hledání té správné cesty. Moderní česká gastronomie, která se neustále vyvíjí, přináší řadu nových možností, jak překročit tradiční normy, a to jak na poli kulinářském, tak barmanském. Stále však obecně platí, že klíčovým prvkem, který ovlivňuje naše chuťové vnímání, je aroma. Lidský čich dokáže rozpoznat více než 10 000 různých vůní a při párování pokrmu a nápoje může být aroma, které vnímáme v drinku, rozhodující pro to, jak vnímáme chuť samotného jídla. Na našem vzrušujícím experimentu se tentokrát podíleli šéfkuchař Mirek Vykysalý z restaurace Ūvoz a barman Jan Budil z baru Forbína, z jejichž spolupráce vzešlo tříchodové menu povýšené o originální koktejly. A vy si to nenechte ujít: 1 (jídlo) + 1 (drink) = 3 (nová hodnota).

Pivní jistoty a pivní překvapení

Pivní jistoty a pivní překvapení

Porouchala se mi doma pivotéka. Než jsem byl schopen zařídit nápravu, bylo nutno přijmout dočasné havarijní opatření v podobě přemístění archivních kousků do náhradní lednice. Jenže ta nebyla dost velká. Co teď?

Timut: pepř ze svahů Himálají

Timut: pepř ze svahů Himálají

Obyvatelé Okinawy, nejjižnější prefektury Japonska, jsou známí svou nebývalou délkou života a nízkým rizikem nemocí spojených s věkem. Jejich návod na dlouhý věk spočívá mimo jiné v pestrém využití bylin, koření a ochucovadel, které dodávají jejich jídlům jedinečný charakter a zároveň disponují léčivými vlastnostmi. Jeden z takových pokladů přírody představuje pepř timut původem z Nepálu, kde divoce roste na svazích Himálají. Tento nepálský pepř vytváří na jazyku jemně brnivý a znecitlivující dojem a vyznačuje se charakteristickou grapefruitovou chutí, která stojí za prozkoumání. Připojte se k nám na cestě za odhalováním tajemství klíčové ingredience nepálské, bhútánské a tibetské kuchyně!

Rozhovor: John Gakuru

Rozhovor: John Gakuru

John Gakuru je osobnost, která zanechala stopu na několika kontinentech. Ve světě lihovin jej považují za skutečnou autoritu. Jeho životní cesta je příběhem neúnavného průkopníka: začala v Keni, pokračovala v Anglii i přes Austrálii a nedávno ho zavedla až do Los Angeles. Od svých začátků jako manažer prestižního baru LAB v londýnském Soho, kde byl svědkem znovuzrození klasických koktejlů, až po roli globálního ambasadora brazilské značky Sagatiba Cachaça, se Johnovi podařilo z malých výrobců vytvořit celosvětově uznávané značky. Dnes je též spoluzakladatelem společnosti Coruscent Co., která se zaměřuje na zlepšování míst a produktů, s nimiž přichází do kontaktu. V našem rozhovoru s námi John sdílel své jedinečné zážitky, hluboké znalosti a vizi budoucnosti lihovarnictví, kterou sám pomáhá utvářet.

Koktejly: Kávová kolekce

Koktejly: Kávová kolekce

Pro mnoho z nás představuje káva neodmyslitelnou součást našich každodenních rituálů. Ať už si tedy vychutnáváme ranní šálek, nebo relaxujeme s kávou po večeři, její chuť nás provází celým dnem. Kromě tradičního podávání však káva exceluje i v kreativních koktejlech. Přestože byla objevena před více než 900 lety v Etiopii, první skutečně proslulý kávový koktejl Irish Coffee vznikl podle známého příběhu až ve 40. letech v rukou Joea Sheridana, mladého kuchaře z irského pobřeží. Kombinace kávy a alkoholu nabízí nespočet variací. Whisky a rum se nejlépe pojí s tmavou kávou a silnými chutěmi, zatímco gin a tequila ladí s jemnějšími, květinovými tóny. Možností je tedy mnoho, ale při tvorbě kávového koktejlu je klíčové dodržovat jednu zásadní radu: nikdy nepoužívejte více alkoholu než kávy a držte se poměru jedna ku jedné. Žádná složka tak nepřebije tu druhou. Inspiraci nemusíte ani tentokrát hledat daleko – tři námi vybraní barmani a jeden barista se vám představí právě prostřednictvím svých originálních kávových výtvorů.

Drinkologie: Smrtící životabudič - Corpse Reviver #2

Drinkologie: Smrtící životabudič - Corpse Reviver #2

Představte si dobu, kdy neexistovaly žádné aspiriny, brufeny, vyprošťováky či jiné šumivé nápoje s extra obsahem vitamínu C. Lidé přirozeně hledali zaručený lék na kocovinu, zvlášť pokud předešlý večer vypili láhev šampaňského. Oněch kombinací, které měly přinášet jednoznačnou úlevu, byste našli celou řadu. Například Antifogmatic vás zbavil pomyslné mlhy předešlého dne, Eye-opener vám spolehlivě vyčistil zrak, Morning Glory zase proměnil zdánlivě nepříjemné ráno v radostnou událost. A právě vedle nich stojí celá kategorie nápojů, která dovede zažehnout jiskru dokonce v už vyhaslém těle.

Foodpairing: Umění kontrastu a harmonie

Foodpairing: Umění kontrastu a harmonie

Už jste se někdy zamýšleli nad tím, proč některé ingredience tvoří dokonalou harmonii, zatímco jiné se k sobě nehodí? Tajemství tkví ve společných aromatech, která spojují chutě do jedinečného celku. Překvapivě je totiž až 80 % našeho chuťového zážitku utvářeno právě čichem. Úspěšné párování spočívá v nalezení rovnováhy mezi jednotlivými složkami koktejlu a chutěmi připravovaného pokrmu. Zpravidla totiž pozvedne zážitek z obou, a právě proto má smysl se o něj pokoušet! Ať už pořádáte brunch, nebo formální večeři, ujistěte se, že každé sousto a doušek jsou dokonale spárovány. Výsledný dojem na hosta za to stojí a možná bude důvodem k jeho další návštěvě. Tentokrát vás vezmeme na cestu za hledáním vyvážených kombinací, na níž se pod vedením šéfbarmana Jana Jančara a šéfkuchaře Michala Horvátha snoubí tříchodové menu s nejen vizuálně promyšlenými koktejly.

Pět světoznámých vinic a čím jsou tak výjimečné

Pět světoznámých vinic a čím jsou tak výjimečné

Ve světě vína existuje několik jmen, která po vyslovení milovníkům vína rozbuší srdce. Jde samozřejmě o názvy kultovních vinařství, ale v detailu také o pojmenování vinic nebo konkrétních vín s nimi spojených, případně o jména kousků země, na nichž vznikají světoznámá vína a která se leckdy stala poutními místy cest po vinařských oblastech. Od téměř každého vinaře se ostatně dozvíte, že „víno vzniká na vinici“ a právě tam. Každý z nich chce směřovat vaše kroky mezi vinohrady dřív, než začnete ve sklepě ochutnávat. Několik významných vinic si představíme na řádcích níž. Pohybovat se budeme protentokrát především ve Francii, ale zavítáme i do Německa a Itálie.

Větrník, nebo pivo?

Větrník, nebo pivo?

Úroda nových podniků zasáhla v posledních měsících spíše Prahu. Vinohrady se tak pyšní asijským bistrem Mi I’m, v centru otevřela italská restaurace Farina a Letná se může chlubit tapas barem Tapárna. A také jsme se dočkali otevření koktejlového baru Forbína! Z níže uvedených novinek pak vyplývá, že sladkého a piva není nikdy dost. Čemu dáte přednost?

Z Londýna do Berlína: „Amaro Bar“ ovládne barový hotspot na BCB!

Z Londýna do Berlína: „Amaro Bar“ ovládne barový hotspot na BCB!

Jedním z klíčových témat, které se pevně usadilo ve světě barové kultury, je kategorie Low & No (nízkoalkoholické a nealkoholické nápoje). Loni se tento trend poprvé představil na BCB v podobě vlastního barového hotspotu. Letos se na výstavišti objeví znovu – tentokrát v režii týmu londýnského „Amaro Baru“.

Daniel Juráš: Cílem není být nejlepší, ale neustále se zlepšovat

Daniel Juráš: Cílem není být nejlepší, ale neustále se zlepšovat

Nejprve zvažoval studium matematiky, nakonec ho uchvátila kuchařina. Po gymnáziu si proto vypůjčil peníze a odletěl do Londýna, aby získal diplom na prestižní kuchařské škole Le Cordon Bleu. Domů si přivezl také sebedůvěru a rozhodnutí vařit profesionálně. Došel, kam chtěl! Šestadvacetiletý Daniel Juráš působí jako šéfcukrář v michelinské restauraci Koks, která přes léto servíruje zážitky v Grónsku a dává hostům ochutnat kulturní rozměr gastronomie. Pro co si jede kuchař na kraj světa a jakou roli sehrává tým v kuchyni, která se zodpovídá drsné přírodě?

Bergamot: Citrus plný možností

Bergamot: Citrus plný možností

Narazíte-li na čerstvý bergamot, neodcházejte bez něj domů. Tento aromatický poklad ukrytý v srdci Středomoří představuje více než jen citrusový plod. Ačkoli je méně známý než jeho příbuzní, bergamot se pro své jedinečné vlastnosti a množství využití, které z něj činí cennou komoditu, stal nepostradatelným nejen ve světě parfémů a čajů. Jeho výrazná chuť může dodat zajímavý rozměr dezertům, zmrzlinám či koktejlům. Díky intenzivní, svěží a nezaměnitelné vůni bergamot představuje unikátní přísadu kosmetických produktů a pro své harmonizující účinky našel uplatnění také v aromaterapii. Bez ohledu na to, zda ho použijete v kuchyni nebo v péči o tělo, bergamot je jistě tím, co stojí za vyzkoušení.

Rumové destinace: Venezuela

Rumové destinace: Venezuela

Venezuela, celým názvem Bolívarovská republika Venezuela, se rozkládá na severním pobřeží Jižní Ameriky. Skládá se z pevniny a řady ostrovů v Karibském moři. Při své třetí cestě do Ameriky zde v roce 1498 přistál Kryštof Kolumbus, přesněji v deltě řeky Orinoko. V současnosti by mohla být turistickým rájem, ale zemi sužují významné ekonomické problémy. Naštěstí se zde i tak vyrábí výborný rum.

Bar Convent Berlin 2024: Zaměření na Whisk(e)y!

Bar Convent Berlin 2024: Zaměření na Whisk(e)y!

Ať už whisky, nebo whiskey, na Bar Conventu v Berlíně letos Spirit of Honor nepochybně vzbudí pozornost. Stejně jako v minulém roce bude i letos k dispozici speciální barový hotspot s přidanou vzdělávací zónou – „BCB Whisk(e)y Embassy“. Návštěvníci budou mít navíc příležitost znovu objevit jedinečné chutě tohoto nápoje díky známému barovému týmu.

Koktejly: Na low-no scéně

Koktejly: Na low-no scéně

Životní styl se v čase proměňuje stejně tak, jako se mění móda, technologie a společenské normy. Dnes k preferencím stále větší skupiny lidí patří zdravý způsob života, udržitelnost a minimalismus. Počet spotřebitelů, kteří abstinují nebo omezují konzumaci alkoholu, roste, mileniálové pijí méně než tzv. baby boomers nebo generace X. Tato skutečnost se samozřejmě promítá do koktejlových menu úspěšných barů a restaurací. Dnešní „low-no“ koktejly jsou vyráběny se stejnou péčí a pozorností jako jejich alkoholické protějšky. Už dávno nejde o přeslazené nápoje plné džusu a cukru! Existuje naštěstí mnoho možností, jak zaplnit mezeru, která zbyde, když se z rovnice odstraní alkohol. Navíc tyto nápoje plní v podniku důležitou roli. Snižují tzv. fear of missing out neboli strach, že vám něco uteče, a umožňují zákazníkům vynechat alkohol bez společenského tlaku. Pokud vám trend low & no dosud unikal, vězte, že toto je teprve začátek.

Smutné konce, veselé začátky

Smutné konce, veselé začátky

Na tomto místě vás pravidelně informujeme o podnicích, které otevírají. A nejinak tomu bude i tentokrát, krátký úvod bych však chtěla věnovat vzpomínce na ty, které naopak nedávno zavřely. Řeč je o brněnském koktejlovém baru Jekyll & Hyde, pražské středomořské restauraci La Bon, vršovickém Ansámblu či vinohradském Ragazzi Pizza Baru. Zavírat bude též Taro, ovšem to čeká stěhování ze Smíchova na novou adresu. A teď už k těm, které září novotou.

Rozhovor: Tural Hasanov

Rozhovor: Tural Hasanov

Charakterizuje ho neutuchající vášeň k nápojům. Jako nesmírně nadaný mixolog už vytvořil spousty vlastních koktejlů, v nichž rád objevuje stále nové chutě, a dává si záležet i na uměleckém vyznění svých výtvorů. Práce Turala Hasanova zavedla do prestižních podniků a hotelů na různých místech světa, například do nejvýše umístěné restaurace a baru na světě v dubajském Burdž Chalífa ve 124. patře, kde v podniku At.mosphere zastával pozici nápojového manažera. V našem rozhovoru se rozpovídal nejen o svých barmanských zkušenostech a autorských publikacích.

Drinkologie: Národní hrdina - Caipiriñha

Drinkologie: Národní hrdina - Caipiriñha

Zdánlivě primitivní a zároveň smrtelně nebezpečný. Takový je národní koktejl Brazílie i jeho účinky, když si jej zamilujete až příliš. Stačí si jen vybavit tento osvěžující drink, v němž se pohybují temně vyhlížející kusy limetek, které sem tam vykouknou nad hladinu podobně jako místní krokodýli. Jaký je ovšem příběh známého brazilského klenotu? Jak se stal nedílnou součástí identity celého národa? A lze jej vůbec považovat za svébytný a dostatečně inovativní koktejl?

Foodpairing: Ahoj, léto!

Foodpairing: Ahoj, léto!

Kdy jindy si můžeme tolik užívat hojnosti čerstvých surovin a experimentovat při objevování nových kombinací chutí a vůní než v nadcházející teplé a slunečné části roku. Menu i koktejly námi vybraného šéfkuchaře i šéfbarmana hrdě obstojí samostatně, ovšem teprve jejich spárováním se otevírají všem smyslům nové obzory. Párování jídla s pitím je bezesporu způsob, jak umocnit zážitek z obojího. Až se letošní léto přihlásí o slovo, nejbližší vodní plocha nebude na dosah a vy dostanete chuť na něco opravdu osvěžujícího, vězte, že potřebujete letní koktejl Štěpána Šimánka. A budete-li chtít o letním večeru pohostit vzácnou návštěvu, připravte jí k míchaným drinkům rovnou celé tříchodové menu Igora Chramce. Počítejte však s tím, že návštěva nebude chtít odejít.